Често се обръщат към нас клиенти, на които им е спряно електрозахранването поради стари неплатени сметки за ток. Това се случва на лица, които живеят дълго време в чужбина, съответно не полват имота, на наследици на имоти, които инцидентно установяват задължения и др. 

В статията ще разгледаме как можете да се защитит,е ако това е вашата ситуация, за което, разбира се, ще ви е нужно съдействието на адвокат

ЗАЩО СПИРАТ ТОКА ПРИ НЕПЛАТЕНИ СМЕТКИ? 

През 2021г. с нас установи контакт клиент, който притежава къща с преустановено електрозахранване от няколко години. При опити да възстанови елетрозахранването от електроснабдителното дружество отговарят, че няма да го направят, тъй като са налице незаплатени задължения към тях. 

Спирането на тока обосновават с клауза в общите си условия, съгласно която за възстановяване на електрическото захранване е необходимо да се заплатят всички просрочени задължения и цена за извършване на услуга за възстановяване на електрозахранването към съответния доставчик, както и че  продавачът осигурява възстановяването на снабдяването с електрическа енергия след отстраняване на причините за прекъсването и когато потребителят е компенсирал разходите за прекъсване и възобновяване на снабдяването. 

Ето защо, когато потребителя се яви на гише, често чува „платете си задължението от 2000 лева и ще ви възстановим електрозахранването“. Същевременно обаче  доставчикът бездейства и не предявява искове за неплатените към него вземания. Вместо това просто преустановява електрозахранването. 

Така потребителите са принудени просто да заплатят сумите, ако искат незабавно да ползват имота, независимо дали същите са дължими или не, защото в противен случай имотът им е неизползваем. Те биха могли просто да възразят, че не дължат сумата, но самият доставчик на ток не предявява иск в рамките на който да се направи съответното възражение. 

Така на пръв поглед потребителите са поставени в безизходна ситуация, но реално разполагат с иск, с който да се защитят.  

Други затруднения, които възникват е, че самите електроснабдителни дружества не дават информация и не индивидуализират вземането нито при устни, нито при писмени справки, с което затрудняват допълнително потребителя в преценка относно това изтекла ли е или не давността на претенцията. 

Проблем в практиката възниква и при обосноваване на правния интерес при предявяване на исковете за установяване недължимостта на вземането, което ще разгледам подробно в изложението. 

КАКВА Е ДАВНОСТТА НА СМЕТКИТЕ ЗА ТОК? 

Дали така начислените сметки за ток ще отпаднат по давност или не зависи от обстоятелството дали е изтекъл предвидения в закона срок за това. 

Съгласно чл. 111, б.“в“ от ЗЗД с по-кратка тригодишна давност се погасяват всички периодични плащания. Понятието „периодични плащания” по смисъла на чл.111, б.”в” от Закона за задълженията и договорите се характеризира с изпълнение на повтарящи се задължения за предаване на пари, имащи единен правопораждащ факт, чиито падеж настъпва през предварително определени интервали от време, а размерите на плащанията са изначално определени или определяеми, без да е необходимо периодите да са равни и плащанията да са еднакви. В обобщение следва да се приеме, че винаги когато едно плащане притежава посочената по-горе съвкупност от отличителни белези, то следва да се определи като периодично по смисъла на чл.111, б.”в” ЗЗД. 

Съгласно Тълкувателно решение № 3/2011 от 18.05.2012г., ОСГТК, ВКС: „Вземанията на топлофикационни, електроснабдителни и водоснабдителни дружества, както и на доставчици на комуникационни услуги също съдържат изброените признаци на понятието, поради което са периодични плащания по смисъла на чл.111, б.”в” ЗЗД и за тях се прилага тригодишна давност.“

Задълженията на потребителите на предоставяните от тези дружества стоки и услуги са за изпълнение на повтарящи се парични задължения, имащи единен правопораждащ факт - договор, чиито падеж настъпва през предварително определени интервали от време, а размерите им са изначално определяеми, независимо от това дали отделните плащания са с еднакъв или различен размер. 

Следователно сметките за ток се погасяват не по общата, а по-кратката тригодишна давност.  

В интерес на правната сигурност законодателят предвижда, когато фактическото състояние дълго време не съответства на правното, фактическото да се превърне в правнорелевантно, като при това се допуска да се засегнат субективни права на други правни субекти. 

Тази теза е застъпена и от задължителната практика на върхавната съдебна инстанция, като в ТР № 3/2011 г. на ОСГТК на ВКС е изяснено, че „Погасителната давност е установена в обществен интерес. … Тя служи за гарантиране на правната сигурност като допринася за бързото развитие и уреждане на гражданските правоотношения, което е в интерес на всички.“  

Освен тези общи принципни съображения, на още по-силно основание следва да се приеме, че в случаите, когато кредиторът е обществен доставчик на електрическа енергия той следва да съобрази ефекта на погасителната давност. В противен случай в сектора на енергетиката, в който действат специални правила и допълнителни гаранции в обществен интерес, може да се допусне изкривяване на действителното финансово състояние на доставчика, който представя несъбираеми вземания като свой актив. 

ИСК ЗА ОТПАДАНЕ НА СМЕТКИТЕ ЗА ТОК ПОРАДИ ИЗТЕКЛА ДАВНОСТ

За да установи съда, че сметките не са дължими, потребителят следва да предяви отрицателен установителен иск пред компетентния български съд. Съдът се сезира с искане да признае за установено, че сметките не се дължат от потребителя на електросабдителното дружество. 

Ищец в производтвото е потребителят на електроенергия. 

Ответник в производството е електроснабдителното дружество.

Особеното на т.н. установителни искове е, че в рамките на производството ищецът следва да докаже наличието на правен интерес от предявяване на иска или иначе казано - да обоснове пред съда интереса си да установи, че не дължи сумата. 

Тук възниква противоречие в практиката, тъй като някои съдии приемаха, че ако кредиторът не търси вземането си по съдебен ред и няма заплаха от принудително събиране, то лицето няма интерес от предявяване на иска. 

Затова в тази част е важно да се обоснове изчерпателно наличие на правен интерес. Много често примерно електроснабдителното дружество отказва да извърши административни услуги, като да възстанови електрозахранването на недвижимия имот, да прехвърли партида и др. Именно отказът на кредитора да предостави посочените по-горе услуги представлява косвен натиск над длъжника. 

Пасивността на кредитора е привидна, доколкото не се предприемат съдебни действия срещу длъжника, но отказът да се възстанови електрозахранването и превръщането на обекта на практика в неизползваем е косвена принуда, която поставя икономически по-слабата страна в патова ситуация. Изложеното по-горе аргументира необходимостта и интереса на длъжника от произнасяне по въпроса за дължимостта на вземането от съда. 

В рамките на производството са допустими писмени и гласни доказателства, може да бъдат назначени експертизи и други. В случай че единствените възражения касаят периода на изтеклата давност, то ние препоръчваме на клиентите си да не натоварват излишно делото с допълнителни доказателствени искания, които да утежнят финансово производството. 

При постановяване на решението съдът ще присъди сторените от ищеца разноски, като ще признае за установено в отношенията между страните, че сумата не е дължима от потребителя към електроснабдителното дружество. 

КАК ДА ВЪЗСТАНОВИМ ТОКА СЛЕД РЕШЕНИЕТО, С КОЕТО СЕ УСТАНОВЯВА ДАВНОСТ? 

Както посочихме по-горе, електрозахранването не може да бъде прекъснато, ако не е налице някое от обстоятелствата, посочени в общите условия на електроснабдителото дружество

Ако отпадне задължението на потребителя, ще отпадне и условието за прекъсване електрозахранването на съответния обект. 

Моментът, в който безспорно отпада задължението на потребителя е, когато влезе в сила съдебното решение. Да влезе в сила съдебното решение означава след постановяването му от съда същото да не е обжалвано в законоустановените срокове за това в зависимост от инстанцията, на която се намира производството или да са изчерпани всички възможности за обжалване.  

След като влезе в сила съдебното решение, може да се сдобиете с препис от него и да поискате от електроснабдителното дружество да заличи вземането въз основа на съдебното решение, както и да възстанови електрозахранването на обекта, защото с отпадане на задължението, отпада и основанието за прекъсване на захранването 

При нужда от съдействие по казус, свързан с предявяване на иск за отпадане на неплатени сметки за ток, може да се обърнете към адвокатска кантора "Караколеви и партньори"